img

Balıkesir'in değerleri İstanbul'da tanıtıldı


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Balıkesirliler Derneği  ve Balıkesir Valiliği koordinesinde  İstanbul'da düzenlenen “Balıkesir Tanıtım Günleri” kapsamında Balıkesir’in yöresel ve kültürel ürünleri tanıtıldı.

İstanbul’da yaşayan Balıkesirliler, 14-18 Eylül günleri arasında Yenikapı Fuar Alanı’nda düzenlenen Memleket Günleri’nde kurulan yöresel ürün standında 60’ın üzerinde firma ürün sergiledi.

Balıkesir’in ürünlerinin tanıtıldığı etkinliğin yöresel ürün standında 60’ın üzerinde firma; zeytin, peynir, tereyağı, kaymak, höşmerim, özel karışım baharatlar gibi birçok ürün ziyaretçilerle buluşturdu.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı meslek edindirme kursları açtığı stantlarda; iğne oyaları, Balıkesir Pullusu, çarpana, çini, takı tasarım, güzel sanatlar ve ebru atölyelerinde ürünlerini ziyaretçilere tanıttı.

Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) tarafından da çeşit çeşit Balıkesir balı, belediye bünyesinde yetiştirilen aromatik bitkilerin çayları, hidrosolleri, uçucu yağları, Türkiye’nin ilk yerli kara mürver şurubu sambuçem, ziyaretçilere sunuldu.

50 çeşit peyniri, onlarca çeşit ekmeği, zeytini ve zeytinyağlarını da ziyaretçilere tattıran Büyükşehir Belediyesi aralarında dünyanın en iyisi seçilen “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabının da bulunduğu birçok kültür yayınını memleketlilerine tanıttı.

5 gün 5 gece tanıtımlar devam etti

Balıkesir’in kurtuluşunun simgesi Tülütabaklar’dan kültür mirası Barana’ya, Zeytin Çekirdekleri müzik grubundan Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarının verdiği konserlere kadar birçok program 5 gün boyunca etkinlik alanında sergilendi.

Balıkesir’in değerleri İstanbul’da

Bengü konserinde konuşan Sındırgı Belediye Başkanı ve aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Ekrem Yavaş “20 ilçe belediye başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Hasan Şıldak ve İstanbul Balıkesirliler Derneği ile birlikte böyle bir ortamda sizlerle buluşmak istedik.” diye konuştu.

“Harika bir tanıtım olmuş”

Kendisinin de Balıkesirli olduğunu belirten Bengü, “Gerçekten harika bir tanıtım olmuş; muhteşem bir çadır, muhteşem bir alan çok emek verilmiş. Balıkesir, Türkiye’nin en büyük kıymetlerinden bir tanesi. Verilen tüm emeklerin karşılığını göreceğini eminim, bunun için emeği geçen herkese ben de bir Balıkesirli olarak teşekkür ediyorum.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.