img

Başkan Soyer: “Sunağımızı geri istiyoruz”


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eserinin Bergama Asklepion Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen dünya prömiyerine katıldı.

Zeus Sunağı’na atfen 21’inci dönem İzmir Milletvekili ve eski Kültür Bakanı Suat Çağlayan’ın ingilizce kaleme aldığı iki şiirden ilhamla besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafından bestelenen, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alev Kahraman tarafından librettosu yazılan Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eseri, Bergama'da Asklepion Antik Tiyatrosu’nda dünya prömiyerini yaptı.

Asklepion Antik Tiyatrosu’nda düzenlenen geceye; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Kara, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Korhan Sert, CHP Bergama İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  1869-1878 yılları arasında kaçak kazılarla yurt dışına kaçırılan Zeus Sunağı’nın Bergama’ya getirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Başkan Tunç Soyer, “Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Çok sesli olarak haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak.” dedi.

Eser Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde oyuncu Hakan Gerçek'in anlatımıyla sunulan prömiyerde; 65 orkestra sanatçısı, 57 koro sanatçısı ve 4 solist yer aldı.

Başkan Soyer’den zeytin dalı

Başkan Soyer ayrıca Suat Çağlayan, Tolga Taviş, Gülümden Alev Karaman, koro şefi Çiğdem Aytepe, anlatıcı Hakan Gerçek, solistler Eylem Dorukhan Duru, Ferda Yetişer, Erdem Erdoğan ve Engin Suna’ya barış ve ölümsüzlüğün sembolü zeytin fidanı verdi.

Pergamon Müzesi'nde sergileniyor

2014 yılında Dünya Kültür Mirası listesine giren Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altarı, Pergamon Krallığı'nı yöneten Attalos Hanedanı tarafından M.Ö. 2. yüzyılda yaptırıldı. Dışında ve iç mekanlarında bulunan mermer kaplama üzerindeki freskler sanat tarihinin önemli yapıtları arasında sayılıyor. Başkan Soyer, 25 Şubat 2021’de Bergama Kültür Merkezi'nde Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya getirilmesi için yol haritasını belirlemek üzere toplantı yapmıştı.

Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.