Geleceğin sahibi Kadınlardır

Bekir Ağırdır, LEAD Network Türkiye’nin düzenlediği 2020’nin ilk kahvaltı buluşmasında toplumsal dönüşümde kadının rolü ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Perakende ve

Bekir Ağırdır, LEAD Network Türkiye’nin düzenlediği 2020’nin ilk kahvaltı buluşmasında toplumsal dönüşümde kadının rolü ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Perakende ve tüketici ürünleri sektörlerinde çalışan kadın liderleri destekleyen, üst düzey kadın yöneticilerin sayılarını artırmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı misyon edinen LEAD Network; 9 Ocak 2020’de Colgate-Palmolive ev sahipliğinde, KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ı ağırladı.

Bekir Ağırdır, ‘kadın meselesi kadınların eşitlik ve adalet talebidir ve bu nedenle elbette onların yanındayım. Ama aynı zamanda toplumsal dönüşümün önündeki zihni ve ruhi eşiklerin de beslendiği meseledir. Toplumun bir arada yaşama kültürü ve arzusunun güçlendirilmesi, hukukun üstünlüğüne inancın yükselmesi, toplumsal barış, huzur ve toleransın artması için de kadınların güçlü biçimde hayata dahil olması gerekir. Ve bu mesele siyasetçilerden öte hepimizin mücadelesi ve müdahalesi olmadan başarılamaz’ dedi.

Ağırdır, kadın meselesinin yalnızca kadınlara, bir kültüre, bir bölgelere Türkiye’ye, Türklüğe, Müslümanlığa dair mesele olmadığını bunun evrensel bir sorun olduğunu belirtti.‘Son 200 yıl kalkınma ve modernleşme ile boğuşmakla geçti’ diye ekledi ve dörtte bir hanenin eksik geliri olduğunu, gençlerin yine dörtte bir oranında aile harçlığı ile geçindiğinin altını çizdi.

Çalışan kadınların oranın hala sadece %17, çalışmayan kadının oranının (evde oturan/emekli/işsiz ) %76 olduğunu belirten Ağırdır, beyaz yakalı çalışan kadın oranının ise sadece %8 olduğunu paylaştı.
Toplumu dönüştürmek için kadın meselesini çözmek ve bu meselenin ürettiği zihni ve ruhi engelleri aşmak gerektiğini söyleyen Ağırdır, ‘Çağ Dönüşümü Yaşanıyor, 50 Yıl Sonra Egemenliği Kadınlar Alacaklar’ dedi ve ‘Buradan Kadın Aklı, Kadın Yüreği, kadın Önderliğiyle Çıkarız’ diye ekledi.

Herkes Gülümseyebileceği bir Geleceği Hak Eder felsefesini benimseyen Colgate - Palmolive Türkiye Genel Müdürü Rauf Gürbüztemel odak noktalarının insan; Colgate -Palmolive’in ana ilkelerinin değer verme, global takım çalışması ve sürekli gelişim olduğunu belirtti.

Rauf, Colgate - Palmolive’in New York’ta 19. yüzyılın başında kurulan küçük sabun ve mum işletmesinin, 200 yıl içinde dünya çapında milyonlarca insana hizmet veren global bir şirket hâline geldiğini anlattı. ‘Colgate - Palmolive, bugün yüzde 66’sı kadın olan yüzlerce çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir ve herkesin gülümseyebileceği bir geleceği inşa etmek için çalışmaya, değer yaratmaya devam ediyor’ dedi.

Yönetim Kurulunda da kadın erkek eşitliğini gözettiklerini belirten Rauf, merkez ofiste %75, beyaz yakalı %66 ve lider ekipte %68 oranında kadın çalışanları ile ortalamanın çok üstünde olduğunun altını çizdi.

LEAD Network Türkiye hakkında:

Perakende ve tüketici malları sektöründe çalışan, üst düzey kadın çalışanlar odaklı, ilk ve tek kar amacı gütmeyen dernek statüsünde olan LEAD Network’ün; 40’ı aşkın ülkeden 7000’ı aşan üyesi bulunuyor. LEAD Network Türkiye; A101, Arzum, Avon, Barilla, Boyner Grup, Barry Callebout, Bizim Toptan, Burda Bebek, Carrefoursa, Chep Türkiye, Coca Cola İçecek, Colgate-Palmolive, Dr. Oetker, Danone, Eczacıbaşı, GlaxoSmithKline(GSK), Haribo, Hayat Kimya, Johnson & Johnson, Kellogs, Koton, Lila Group, Metro, Migros, Mondelez, Nestle, Nielsen, Nivea Beiersdorf Türkiye, Onur Market, Özay Hukuk Bürosu, Procter & Gamble,PepsiCo , Pernod Richard,Reckitt Benkiser, Securitas, Teknosa, Tchibo Türkiye, Unilever, Uno tarafından kurumsal olarak da destekleniyor.

Colgate Palmolive hakkında: William Colgate’in New York’ta 19. yüzyılın başında kurmuş olduğu küçük sabun ve mum işletmesi, 200 yıl içinde dünya çapında milyonlarca insana hizmet veren global bir şirket hâline geldi.17 milyar doları aşan cirosu ile Colgate-Palmolive, Ağız Bakım, Kişisel Bakım, Ev Bakımı ve Evcil Hayvan Besinleri kategorilerinde hizmet vermekte olup dünya genelinde 190’ı aşkın ülkede bulunmaktadır. Colgate-Palmolive, 200 yıldır ürün ve teknolojilerini geliştirerek büyümeye devam ediyor. 38.000 Colgate-Palmolive çalışanı hergün tüketicilerin hayat kalitesini arttıran güvenilir, etkili ürünler geliştirmek,içinde bulunduğu topluma katkıda bulunan sosyal sorumluluk programlarını hayata geçirmek icin çalışıyor.


Hibya Haber Ajansı

1.9b
Okunma