img

Kahramanmaraş’ta Ahilik Onur Ödülleri sahiplerini buldu


KAHRAMANMARAŞ - 18.09.2022 - HİBYA - Mehteran gösterisinin mest ettiği gecede açılış konuşmasını yapan Ahilik Hareketi Derneği Başkanı Kadir Can Şentürk, Ahiliğin kelime anlamının ‘Kardeş ve Eli Açık Cömert’ anlamına geldiğini fakat ahiliğin kelimelere sığdırılamayacak kadar geniş bir olgu olduğunu dikkat çekti.

Ahilik geleneğini yaşatmak, bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla dernek kurduklarını da anımsatan Başkan Şentürk şunları söyledi:

“Derneğimizi kurarken; karşılık beklemeden makam ve sıfatları önemsemeden, doğduğumuz şehir ve içinde yaşadığımız yüce Türk milletine borcumuz var usulünü kendimize şiar edindik. Şubat ayında kurduğumuz derneğimizin filizlendiğini görmek mutluluk verici. Bununla birlikte yaptığımız olumlu davranışların temsil ettiğimiz kutsal davaya, hataların ise şahsımıza ve nefsimize hamledilmesi hususunda rica ederiz. Bundan tam 1000 yıl önce 1040 Dandanakan ile Anadolu’nun kapıları bizlere açıldığında buraları nakış nakış işleyen gönül erlerimiz vardı. Bu gönül erleri Yunus’tur, Mevlana’dır, Hacı Bektaş’tır, Hoca Ahmet Yesevi’dir ve Ahi Evran hazretleridir. 12. yüzyılda 32 farklı sanat ve zanaat dalını örgütleyerek Anadolu’da sanayi devrimi yapmanın adıdır ahilik, kadının yerinin köleden öteye gidemediği devirde, baciyan-ı rum yani Anadolu bacıları adında oluşum kurarak türk tarihinde ki kadının yerinin ne olduğunun bize en şeffaf göstergesidir ahilik."

Görevini Kervancıoğlu’na devir eden Pekel, çok küçük yaşta yanına gelen Sami Kervancıoğlu’nun dürüstlüğü ve sebat etmesiyle başarıyı elde ettiğini söyledi. Pekel, “Çırakken yanıma geldi, çalışkan ve dürüst biriydi. Bende kızım verdim, çıraktı ortak oldu, şimdi mal sahibi oldu şükür ve benim için bu mutluluk verici bir olaydır” dedi.

Şed’ini kuşatan Kayın Pederi ve ustası Turgut Pekel’e övgüler yağdıran Sami Kervancıoğlu ise ustasının Kuşağını bağladığını, bu önlüğü ise kendisinden gelen aile bireylerine devir edeceğini söyledi. Kervancıoğlu, “ Benim için bu kuşağın çok büyük bir anlamı var. Kayınpederimin, ustamın bağladığı kuşağın benim için çok büyük önemi var, anısı var. Geçen gün biliyorsunuz, tezgah başında 46. Yılımızı hep birlikte kutladık. Bende bu kuşağın büyük bir sorumluluğu oldu, Osmanlı döneminden gelen bu geleneği yaşatmak adına, Mustafa ve Yaşar Pekel bey ile oğlum Turgut Pekel Bey’e bizden sonra bu kaşağı devir edeceğiz.” diye konuştu.  

Konuşmaların ardından sektörlerinde ömrünü geçirmiş, emek vermiş emektarlara Ahilik Onur ödülü verildi. Ödül alan isimler ise şöyleydi; “Halit Bağrıaçık, Sema Kaptanoğlu, Nimet Arıkan, Hasan Belikırık, Battal Çevik, Tevfik Karaman, Ali Önyurt, Mesut Karslıoğlu, Şenol Bilginer, Hasan Çiçek, Nihat Dündar, Gömlekçi Nuri, Fehmi Arıkan, Ahmet Karaciğer, Metin Şanlan, Ramazan Doboğlu”

Ödül törenin ardından gece, Ozanlar Dernek Başkanı Öksüz Ozanın mini konseriyle son buldu.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.