Home Dijital Gazete Kıymetlilerin tamamı satışta

Kıymetlilerin tamamı satışta

by mistiksokak

Haftaya pozitif başlangıcın ardından dünkü seansta negatif dönerek, hafta başında elde ettiği kazançlara geri vermiş oldu. 1932 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, ABD seansına kadar pozitif seyir içerisinde hareket etti ve bu süreçte 1944 dolar/ons seviyesiyle seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak FED Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard’ın yaptığı şahin tondaki açıklamalar piyasaya sert satış getirirken altına negatif yönlü etki etti. Brainard’ın enflasyonu kontrol altına alabilmek için faizin istikrarlı bir şekilde artırılması gerektiğini savundu. Brainard’ın şahin sayılacak sözleri sonrası piyasalar satıcılı bir günü geride bıraktı ve altın dünkü seansı 1923 dolar/onstan günü tamamlayarak önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,5 kayıp yazmış oldu.

 

Gümüş dünkü seansı da kayıpla tamamlarken, üst üste dördüncü seansı da kapatmış oldu. 24,55 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, dünkü seansı 24,32 dolar/onstan tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,9 kayıp yazmış oldu.

 

Platin de diğer kıymetlilerle benzer şekilde kayıp içerisinde olduğu bir günü yaşarken, son 1 haftanın en düşük seviyesini kaydetti. 990 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 970 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 2 kayıpla seansı tamamladı.

 

Paladyum ise günün en çok değer kaybeden kıymetli maden olurken, 2275 dolar/ons seviyesinden seansa başladığı günde 2225 dolar/onstan kapanış yaptı. Bu kapanışla birlikte yüzde 2,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde gerçekleşirken, işlemler spot fiyatları üzerinde 1 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından zayıf sayılacak bir gün geride kalırken, toplamda 442 kg altın, 2.155 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment