McDonald’s lezzetleri görme engelliler için seslendirildi

McDonald’s Türkiye, görme engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak ‘Sesli Menü’ projesini hayata geçiriyor.

Proje, görme engellilerin sosyal hayatta karşılaştıkları sorunları en aza indirmeyi hedefliyor. McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilecek QR kod ve benimmenum.net/mcdonalds linki ile ürünler sesli olarak dinlenebilecek, hem hızlı hem de temassız sipariş verilebilecek. McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, JCI Avrasya ile geliştirilen projeyle ilgili “Görme engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırdığımız ve McDonald’s lezzetlerine diledikleri zaman erişebilmelerini sağladığımız için mutluyuz” dedi.

 

Çocuk sağlığı ve mutluluğunu hedefleyen Çocuk Vakfı, kadın istihdamını destekleyen Hanımeli projesi gibi pek çok sosyal fayda projesine imza atan McDonald’s Türkiye, engelleri kaldıran ‘Sesli Menü’ projesiyle farkındalık yaratmaya devam ediyor. McDonald’s Türkiye’nin Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği’nin Avrasya Şubesi ile hayata geçirdiği proje, görme engelli bireylerin hayatında kolaylık sağlayacak. Proje kapsamında McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilen QR kodu okutan veya benimmenum.net/mcdonalds linkini ziyaret eden görme engelliler McDonald’s ürünlerini sesli olarak dinleyebilecek, hızlı, kolay ve temassız bir şekilde sipariş verebilecek.

 

“Dijital sayesinde engelleri kaldırıyoruz”

McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Göktaş, “Görme engelli bireylerin toplumsal yaşama tam katılımı için biz de üzerimize düşenin farkındayız. Görme engelli bireyler sokağa adım attıkları andan itibaren başkalarına bağlı kalmadan özgürce seçim yapabilmek istiyor. Bu noktada dijital dünyanın hayatımızın hemen her alanında bizlere sağladığı kolaylığı görme engelli bireylerin de deneyimlemesini, kendilerini özgür hissetmelerini önemsiyoruz. Görme engelli bireylerin istek ve deneyimlerinden yola çıkarak geliştirilen bu projede JCI Avrasya ile sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettik ve içimize çok sinen bir sonuç elde ettik. Türkiye’de her yıl 100 milyonu aşkın kişiye hizmet veren McDonald’s’ın kaliteli ve güvenilir lezzetlerini çok daha erişilebilir kıldığımız için mutluyuz” dedi.

 

“Kadınlara istihdam yaratacağız”

JCI Avrasya Şube Başkanı Filiz Tüfek ise projeyle ilgili şunları söyledi: “JCI (Junior Chamber International) 1917’den bu yana 128 ülkede 20 bini aşkın üyesiyle faaliyet gösteriyor. Biz de JCI Türkiye’nin 24 şubesinden biri olarak toplumun gelişimine pozitif katkı sağlamak için çalışıyoruz. McDonald’s Türkiye’yle böyle anlamlı bir projeye imza atmış olmayı çok değerli buluyoruz. Mangodo Dijital Ajansı’nın iş birliğinde ortaya çıkan proje sayesinde kadın görme engellilere istihdam yaratmayı da hedefledik. Görme Engelliler İçin Sesli Menü projesinde seslendirme yine görme engelli üyemiz tarafından yapıldı. Bu menü seslendirmeleri sayesinde kadın görme engellilere istihdam sağlıyoruz. Görme engelli kadın bireylerden oluşacak seslendirme havuzu ile onlara evlerinden para kazandıracağız. Bu yönüyle de bizi çok mutlu eden bir proje oldu.”


Hibya Haber Ajansı

Okunma