Ödüllü oyun Süper İyi Günler Koç Üniversitesinde perde açtı

Mark Haddon’un 2003 yılında yazdığı ve Whitbred Gençlik Romanı ödülü başta olmak üzere pekçok ödüle layık görülerek, 30 farklı dile çevrilerek dünyanın

Mark Haddon’un 2003 yılında yazdığı ve Whitbred Gençlik Romanı ödülü başta olmak üzere pekçok ödüle layık görülerek, 30 farklı dile çevrilerek dünyanın pekçok ülkesindeki gençlerle buluşan “Süper İyi Günler”, 17 Aralık gecesi Koç Üniversitesi SGKM Oditoryum’da üniversitenin yüzlerce öğrencisiyle buluştu.

Oyunun baş kahramanı Christopher Boone, 7507’ye kadar tüm asal sayıları biliyor, dünyanın bütün başkentlerini sayabiliyor, pencereden baktığında kaç evde kaç baca yandığını bir çırpıda sezebiliyor. Her insanın böyle özellikler taşıdığını, ancak odaklanma yeteneği olmadığı için beyin gücünü kullanamadığını düşünen 16 yaşındaki otizmli bireyin hikayesi üniversite gençliğinin büyük ilgisini çekti. Ayrıca oyunda kullanılan yenilikçi tiyatro teknolojisiyle, otizmli bir bireyin duygularına yapılan üç boyutlu yolculuk ve sağlanan deneyim, genç seyircide hayranlık yarattı. 80 metrekarelik led ekranlardan oluşan özel dekorda bir oyunu izlemenin etkisindeki gençler, çok farklı ve etkileyici bir oyun, özellikle sahne dekoru, oyunculardan ve ayrıca başrol oyuncusu Emir Özden ‘den çok etkilendiklerini söylediler. Oyunun müziklerini yapan “Son Feci Bisklet”in şarkılarına da eşlik eden genç izleyiciler, oyuna tam not verdiler. Süper İyi Günler bu yılın başında Best Of City Awards Yılın En Yenilikçi Tiyatro Olayı ödülünü kazanmıştı.

Oyunun yönetmeni ve çevirmeni Nedim Saban, Londra ve Broadway ile eş zamanlı olarak sahnelenen bu büyük prodüksiyonun daha çok gençle buluşmasını düşlediğini söyleyerek, bu konuda öncülük yapan Koç Üniversitesi’ne teşekkür etti.

Daha önce İstanbul Kent Üniversitesi öğrencileri tarafından Yılın Oyunu seçilen ve Notre Dame De Sion, Çevre Okulları öğrencileri tarafından izlenilen oyun 28 Şubat’ta Trump Kültür ve Gösteri Merkezi , 12 Mart Bursa Nilüfer Tiyatro Festivali, 13 Mart’ta İzmir’de perde açacak ve Ford ana sponsorluğunda yıl boyu değişik kentlerde seyirciyle buluşacak.


Hibya Haber Ajansı

632
Okunma