Vücuttaki ani kilo kaybı sonrası oluşan çukurluklara dikkat

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Deniz Küçükkaya konu hakkında bilgiler verdi.

Vücudun bazı bölgelerinde fazla depolanan yağ hücrelerinin vakum yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılması yöntemine liposuction denir. Bazı durumlarda hastalardan alınan yağların inceltilerek tekrar enjeksiyon yöntemi ile vücuda verilmesi işlemine yağ enjeksiyonu (lipofilling) denilmektedir. 

Kimlere Yapılır?

Vücudunda herhangi bir nedenle çöküklük olan hastalarda, ani kilo alıp verme sonucunda oluşan çukurlarda, orantısız vücut yapılarını dengelemek amacıyla yapılmaktadır.  Çökük yüzler, düz ve elmacık kemiklerinin belirgin olmaması, bacaklardaki çarpıklıklar, düz ve kıvrımsız kalçalar, yaşlılığa bağlı olarak el ve yüzde oluşan kırışıklık vb gibi daha birçok durumda uygulanan cerrahi bir yöntemdir. 

Kalıcılığı Ne Kadardır?

Verilen yağın bir miktarı her koşulda eriyecektir. Bu erimenin oranı kişiden kişiye göre değişmektedir. Erime tamamlandıktan sonra geriye kalan yağ dokusu yeterli sonucu sağlamışsa tekrar bir işleme gerek olmamaktadır.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yağ enjeksiyonu son zamanlarda estetik uygulamalarda çok sıklıkla tercih edilir olmuştur. Özellikle yüz gençleştirmede çok kullanmaktayım. Yüz germe hastalarımda çoğu zaman orta yüz bölgesini yani elmacık kemiklerinin olduğu bölgeleri yağ enjeksiyonlarıyla dolduruyorum. Böylece ciltteki sarkmalar giderken aynı zamanda dolgunluk da sağlanmış oluyor. 

Bununla beraber çok daha küçük müdahale isteyen hastalarım da özellikle sadece yağ enjeksiyonuyla iyi sonuçlar almak mümkün oluyor. İşlem lokal anesteziyle uygulandığı taktirde hasta yarım saat sonra evine gidebiliyor. Yağ enjeksiyonu sadece dolgunluk vermekle kalmıyor. Aynı zamanda içerdiği kök hücreler sayesinde cildin canlılığında ve güzelliğinde de belirgin olarak artış sağlıyor. 

Elmacık kemikleriyle beraber alın bölgesine de uygulanan enjeksiyonlarla totale yakın bir yüz gençleştirme sağlamak mümkün olabiliyor. Orta yüz bölgesi geride olan bazı hastalarda bu bölgeye üst dudakları da içerecek şekilde yapılan uygulamalarda özellikle profil görüntülerinde belirgin düzelme sağlamak mümkün olmaktadır. 

Yüzüne yağ enjeksiyonu yaptığımız hastaların büyük bir çoğunluğunun ellerine de yağ enjeksiyonu yapmaktayım. Yüzün uyumuyla beraber ellerdeki yaşlılık belirtilerini de böylece hafifletmek mümkün olmaktadır. 

Bacaklarda şekil bozukluğu bulunan hastalara da benzer uygulamaları yapmak mümkündür. Bununla beraber uygun hastalarda popo büyütmek için de kullanılmaktadır. Özellikle liposuction için gelen hastalarda bir taşla iki kuş vurulmuş olmaktadır. 

Kişi fazla yağlarından kurtulurken aynı zamanda gençleşmesini de sağlamaktadır. Liposuction istemeyen kişiler de ise sadece ihtiyacımız kadar yağı karın, bel veya vücudun başka yerlerinden temin etmek mümkün olmaktadır. 


Hibya Haber Ajansı

Okunma